Родителите на Данка разделени од полицијата, противпожарно возило пред куќата,најавено доаѓање на министерот за полиција

Во моментот на исчезнувањето, Данка носела виолетови панталони и јакна во маслинеста боја. Мајката раскажала како Данка исчезнала од дворот на семејната куќа додека одела да му даде вода на постарото дете. Родителите биле сослушани во полиција, а мобилниот телефон на мајката бил одземен.

Вчера околу 17:30 часот полицијата го прекина пребарувањето на теренот. „Сите досегашни резултати укажуваат дека девојчето не е на овој простор од околу 10 квадратни километри“, соопшти полицијата. Српските медиуми јавуваат дека полицијата сега има нова трага, која истрагата ја води подалеку од местото на исчезнувањето.

Според последните информации, родителите на Данка и денеска цел ден се во полиција на распит. Околу куќата каде исчезнало девојчето пристигнале багери, полиција и пожарникари. Досега полицијата сослушала повеќе од 50 лица.

Противпожарно возило под ротирачки светла пристигнало нешто пред 18 часот пред куќата во која последен пат била видена Данка Илиќ (2) во вторникот попладне. Новинарот на Телеграф кој е во Бањско Поље рече дека противпожарното возило набрзина поминало покрај просторот каде се наоѓаат новинарите и дека е пред куќата каде што прават нешто. Полицијата и противпожарните служби во текот на целиот ден го расчистуваат просторот околу куќата во Бањско поле. Телеграф јавува дека куќата во која исчезнала Данка е во многу лоша состојба.

Алекса Глушчевиќ од Планинската спасувачка служба на Србија за 24 часа раскажува колку е напорна потрагата по девојчето.

„Теренот е ридски, но нема многу косини. Поголем проблем беа деловите кои беа обраснати со густа вегетација. Полицијата веднаш нѐ повика на помош во вторникот попладне и 31 од нас дојдоа со три кучиња трагачи“, изјави Глушчевиќ.

Тој додаде дека на прв поглед можеби сѐ изгледало хаотично. Само тоа попладне во акцијата за пребарување учествувале околу 500 луѓе. Штом била воспоставена координација, вели тој, жандармеријата добро координирала сѐ и пребарале 10 квадратни километри.

„Беше напорно да се пребарува во текот на ноќта. Беше околу 10 степени, во неколку наврати ни заврна дожд. Четири-пет пати го минавме теренот. Покрај нас, го прегледаа кучиња трагачи, дронови и хеликоптер со термичка камера. МУП навистина ги користи сите можни сили за да го пронајде девојчето“, изјави Глушчевиќ.

„Според нашата статистика, дете до три години може да пешачи два до три километри и сето тоа го земавме предвид. Во моментот на потрагата таа не беше таму, иако е можно да може се појави некако.Ја испитавме секоја дупка.Пожарникарите го испумпаа секој бунар како што ќе погледнеше,секој водотек, одводна цевка под патот,секоја бразда во шумата беше прегледана.Ние дадовме се од себе,но и другите.Сите го прифатија многу сериозно“, вели Глушчевиќ.

Куќата што ја чистеше багер, каде исчезна малата Данка Илиќ (2), прво беше претресена со термо камера.

Два багери моментално се наоѓаат на нивата околу викендицата на Илиќ, во близина на која последен пат е видена малата Данка Илиќ (2), по која се трага веќе трет ден.

Како што јавија репортерите на Телеграф, двајца багери во моментов работат заедно на ископ на теренот, а како што неофицијално дознаваат куќата била опколена со депонија, па полицијата за полесни претреси го чисти овој простор. Сечат дрвја и го отстрануваат отпадот бидејќи околу куќата има депонија“, пренесува новинарот.

Полициски сили и пожарникари се во Бањско Поље, на терен околу викендицата на семејството Илиќ, а полицијата отвора шахти во околината.

Милош и Ивана Илиќ, родителите на исчезнатото девојче Данка, се во полиција од почетокот на потрагата и се сослушуваат за сите околности околу нејзиното исчезнување.

„Од утрово се вратија во полициската управа во Бор каде што се прават сите увиди за околностите под кои исчезна детето. Родителите синоќа беа разделени, секој беше во својот семеен дом и беа следени од страна на полицијата.Од утрово тие се повторно во полициска станица со работниците од Центарот за социјална работа кои присуствуваат на секој разговор“, изјави извор од истрагата. Тие од утрово се во станица, а МВР засега не соопштува под кои околности се сослушуваат родителите.

Back to top button
Close