Ромни маршираше на протестот против расната дискриминација во Вашингтон

Мит Ромни, републикански сенатор од Јута, вчера се појави на демонстрациите во Вашингтон против полициската бруталност и убиството на Афроамерикенцот Џорџ Флојд од Минесота.

Ромни е првиот републикански сенатор кој се појави на протестите и го поддржа движењето „Црните животи имаат важност“.

Сенаторот сподели твит фотографија како маршира со толпата со наслов Black Lives Matter.

Тој укажа дека се потребни реформи и запирање на полициската бруталност.

Како и претходно, Ромни се става наспроти политиките на американскиот претседател Доналд Трамп, кој минатата недела имаше намера насилно да ги растера протестите во Вашингтон. 

Back to top button
Close