Роналдо постави уште два рекорда

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо, постигна два гола во натпреварот од 34. коло од Италијанскиот шампионат со Лацио (2:1). Според прес-службата на ФИФА, Португалецот бил најбрз во историјата со постигнати 50 постигнати голови во Серија А. За ова му беа потребни 61 натпревар.

Роналдо стана и првиот фудбалер кој постигна најмалку 50 гола на првенствата во Англија, Италија и Шпанија.

Покрај тоа, тој стана првиот играч во историјата на Јувентус од 1952 година кој постигна 30 голови во една сезона.

Back to top button
Close