Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

epa09500208 A health worker waits for Covid-19 patients at the hospital complex in the Kommunarka settlement in Moscow, Russia, 01 October 2021. Russia is facing a new wave of Covid-19 infections, with additional 887 coronavirus-related deaths reported on 01 October bringing the official coronavirus death toll to 208,142. EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV
Русија пријави случаи на инфекција со новата варијанта на коронавирусот, за која се верува дека е позаразна од Делта поради рекордното зголемување на бројот на заразени и починати. Тоа ги принуди московските власти повторно да воведат порестриктивни санитарни мерки, пренесува Радио Слободна Европа.

Можно е варијантата AY.4.2 да биде широко проширена, изјави денеска Камил Кафизов, истражувач во рускиот здравствен супервизор Роспотребнадзор.

Тој додаде дека новата варијанта може да поттикне пораст на стапката на нови случаи на Ковид-19, а на крајот може дури и да го замени Делта сојот, иако, како што изјави, процесот најверојатно ќе биде бавен.

Русија има  најголем број смртни случаи од Ковид-19 во Европа, а во светот е четврта.

Back to top button
Close