Русија повторно ја нападна енергетската инфраструктура во Украина

epa10384028 People wait next to a damaged residential house at the site of the Russian missile attack, in Kyiv, Ukraine, 31 December 2022. Russian missiles targeted major cities across Ukraine on 31 December prior to the New Year celebration. Kyiv Mayor Vitaliy Klitschko reported explosions and destruction in three districts of the capital. At least one person was killed, Klitschko said. Russian troops entered Ukraine on 24 February 2022 starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Властите на Киев ги повикаа жителите да ја намалат потрошувачката на електрична енергија откако руските напади ја оштетија енергетската инфраструктура.

Енергетската компанија ДТЕК утрово соопшти дека била принудена да изврши итни прекини на струјата.

Гувернерот на регионот Киев, Олексиј Кулеба, ги повика жителите на главниот град да внимаваат на потрошувачката на енергија.

– Во моментов регистрираме зголемување на потрошувачката на електрична енергија и прекумерно оптоварување на мрежата, напиша Кулеба на Телеграм.

Кулеба им нагласи на граѓаните дека е важно да не се заборава на разумната потрошувачка на струја, наизменично да се користат енергетски интензивни уреди и струјата да се користи умерено.

Украинската војска тврди дека во текот на ноќта соборила 39 ирански дронови Шахед, но наведува дека остатоците сепак ја оштетиле инфраструктурата.

Од остатоци исто така се оштетени 11 приватни куќи, соопшти рече Кулеба.

Канцеларијата на главниот обвинител на Украина смета дека нема жртви во ноќните напади.

– Обвинителите и истражителите работат на лице место за да ги документираат прекршувањата на меѓународното хуманитарно право од страна на земјата агресор, се вели во соопштението на канцеларијата.

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко претходно информира дека Русија во текот на ноќта испратила 40 дронови во главниот град на Украина. Тој го цитираше извештајот на украинската армија според кој 15 беспилотни летала се уништени над соседните региони, три во регионот на Киев, додека останатите 22 беспилотни летала се уништени над самиот Киев.

Back to top button
Close