Руски воен авион Су-27 пресретна американски извидувачки авион РЦ-135

Руски воен авион Сухои 27 над Црно Море вчера пресретна американски извидувачки авион РЦ-135, соопшти рускиот Национален одбранбен контролен центар.

Според Центарот руските радари детектирале мета во меѓународниот воздушен простот над неутралните води на Црно Море.

Американскиот авион се движел кон рускиот воздушен простор, но успешно бил запрен од  Су-27.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close