Руте гневен за протестите: Чисто насилство извршено од идиоти!

Холандскиот премиер Марк Руте ги осуди немирите во неговата земја поради мерките против корона вирусот и најави дека ќе ги гони одговорните за инцидентите.

Најмалку 130 лица се уапсени, четири лица се ранети и неколку полицајци се повредени откако насилството за првпат избувна во петокот.

 

Back to top button
Close