САД бараат транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут

САД денеска  повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да им помогнат на либанските власти во истрагата.

– Ние мора да се осигураме дека се спроведува транспарентна, сеопфатна и кредибилна истрага, рече американскиот државен потсекретар за политички прашања Дејвид Хејл за време на посетата на пристаништето во Бејрут.

На 4 август пожар предизвика експлозија во магацин во пристаништето, каде според властите, изминативе шест години се чувани 2.750 тони амониум нитрат „без безбедносни мерки“, призна либанскиот премиер во оставка Хасан Диаб.

Back to top button
Close