САД испраќаат итна воена помош од 300 милиони долари за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден нареди итна воена помош од 300 милиони долари за Украина во момент Конгресот продолжува да блокира многу поголем пакет помош, соопшти денеска Белата куќа.

Денеска, во име на претседателот Бајден, објавувам итен пакет безбедносна помош и оружје и опрема во вредност од 300 милиони долари за да се решат некои од итните потреби на Украина, изјави на брифинг советникот за национална безбедност Џејк Саливан.

Back to top button
Close