САД воведоа нови санкции против Иран пред клучниот состанок за продолжување на нуклеарните преговори

 САД денеска воведоа нови санкции против Иран додека претседателот Џозеф Бајден се подготвува за клучна средба со европските лидери во текот на викендот, на која ќе се разговара за можното продолжување на нуклеарните преговори со Исламската Република.

Американското Министерство за финансии најави нови санкции против двајца високи членови на Иранската револуционерна гарда и две тесно поврзани компании за снабдување со смртоносни дронови и други воени материјали за бунтовничките групи во Ирак, Либан, Јемен и Етиопија.

Иако санкциите не се однесуваат на иранската нуклеарна програма, администрацијата на Бајден соопшти дека сака да работи на можно продолжување на преговорите за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година, кој би вклучувал прекин на иранската поддршка за таквите групи и ограничување на развојот на балистички ракети.

Иран допрва треба да го објави датумот кога ќе се врати на нуклеарните преговори во Виена, но сигнализираше дека тоа ќе го стори следната недела со цел да ги обнови преговорите на крајот на ноември.

Соединетите Американски Држави и други земји изразија сомневање за намерите на Иран, а Бајден утре во Рим ќе се сретне со лидерите на Велика Британија, Франција и Германија за да изготви стратегија за Иран.

Преговорите во Виена беа прекинати во јуни пред претседателските избори во Иран, на кои победи исламскиот конзервативец Ебрахим Раиси.

Back to top button
Close