Сако: За мене играњето фудбал не беше опција, за мене тоа беше задолжително

– Мамаду Сако со години беше еден од најсигурните дефанзивци во Премиер лигата, иако не успеа да преживее во Ливерпул.

Момчето, родено во Париз, е по потекло од Сенегал и мораше да помине низ тежок пат до успехот.

Тој ја започна својата кариера во клубот именуван по француската престолнина, а во 2002 година го носеше дресот на Пари Сен Жермен.

Тој влегува во сениорскиот тим на славниот клуб од 2007 година, а на 17-годишна возраст ја зеде капитенската лента.

Сепак, тој не смета дека тоа е најголема одговорност што ја добил во неговиот живот…

– Го изгубив татко ми кога имав 13 години. Морав да станам човек. За мене играњето фудбал не беше опција, за мене тоа беше задолжително. Некој ме праша дали ми е тешко да бидам капитен на 17 години. За мене најтешко беше да станам капитен на моето семејство на 13-годишна возраст, истакна Сако.

По шест години во ПСЖ, тој се пресели во Ливерпул, каде што престојуваше четири години, а е член на Кристал Палас веќе три сезони.

Своето деби за француската репрезентација го направи пред десетина години и досега има одиграно 29 натпревари.

Back to top button
Close