Салах е четвртиот фудбалер на Ливерпул со учество во постигнување 100 гола во Премиер лигата

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, беше двоен стрелец синоќа против Брајтон (3:1) на натпреварот од 34. коло од шампионатот на Англија. Египќанецот влезе во „Клубот 100“ според голови и асистенции во „црвениот“ дрес.

Салах како фудбалер на Ливерпул во Премиер лигата има постигнато 73 гола и направено 27 асистенции. За да го стори тоа, му беа потребни 104 натпревари.

Пред него според оваа статистичка категорија се Стивен Џерард (212), Роби Фаулер (158) и Мајкл Овен (148).

Back to top button
Close