Санчо на чекор до трансфер во Манчестер Јунјатед

Англискиот прволигаш Манчестер јунајтед е сè поблиску ова лето конечно да го доведе во своите редови крилниот напаѓач на бундеслигашот Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо.

Британските медиуми јавуваат денеска дека Јунајтед ги договорил сите детали со 21-годишниот напаѓач, но оти сè уште се чека да испрати формална понуда до германскиот клуб.

Манчестер Јунјатед долго се обидуваше минатото лето да се засили со Санчо, но крајот се откажа да плати обесштетување од 120 милиони евра.

Борусија Дортмунд сега е подготвена да му дозволи на англискиот репрезентативец да го напушти клубот за сума од 90 милиони евра, а Јунајтед се надева дека би можел дополнително да ја спушти бараната цена.

Санчо го облече дресот на Борусија во летото 2017 година, преминувајќи од младинскиот состав на Манчестер сити за осум милиони евра. Неговиот договор со бундеслигашот истекува во јули 2023 година.

Back to top button
Close