Санкционирани 133 возачи во Скопје, 12 за минување на црвено светло


Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден, при контроли во областа на сообраќајот на територија на град Скопје изрече вкупно 133 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина шест санкции, 11 мерки за возење без возачка дозвола, 12 санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), три санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се и пет мерки за користење мобилен телефон при возење, четири санкции за некористење сигурносен појас, три мерки за нерегистрирани возила…

Од МВР информираат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот и посигурни патишта

Back to top button
Close