Санкционирани 30 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Скопје

 Министерството за внатрешни работи соопшти дека синоќа од 23.00 часот на 11.06 до 05.00 часот на 12.06.2022 година, спроведена е засилена акциска контрола на СВР Скопје за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол каде што се санкционирани 30 возачи.

– При контролата констатирани и законски санкционирани се 30 возачи. Тие се веднаш исклучени од сообраќај и ќе бидат соодветно санкционирани. За време на контролата биле санкционирани и 26 останати прекршоци, информираат од МВР.
Оттаму апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот и заедно да се придонесе за посигурни патишта.

Back to top button
Close