Санкционирани 311 возачи низ државата поради брзо возење

Санкционирани се 311 возачи низ државата поради брзо возење, информираше денеска Министерството за внатрешни работи.

– Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија, за санкционирање на возила што се движат со брзина поголема од дозволената. Притоа, санкционирани се 311 возачи. Од нив, девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 178 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 133 надвор од населено место, се појаснува во соопштението.

Од Министерството нагласуваат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

– Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, се наведува во соопштението.

Back to top button
Close