СДК: Mијалков призна вина и доби три години затвор за „Империја“, ќе му бидат конфискувани 36 милиони евра

Сашо Мијалков, осомничен во истрагата „Империја“ за перење пари е осуден на три години ефективен затвор откако денеска призна вина во спогодба со обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, дознава СДК.

Деновиве, судија за извршување на санкции треба да му даде упатен акт за во затвор, а на Мијалков му се конфискува недвижен имот од околу 30 милиони евра во корист на државата. Ќе му се конфискуваат и шест милиони евра готовина.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close