СДК: Обвинителството за организиран криминал влезе во 5 фирми на чии портали се рекламирала вмро-дпмне за изборите

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на граѓаните во кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули. Одделот за организиран криминал во МВР постапил по допрен глас и н нивно барање се издадени наредби од Обвинителството за организиран криминал.

По наредба на обвинител, фактури во врска со ова ненаменско трошење на пари од граѓаните, ќе се земат и од Државната изборна комисија, а докази ќе се бараат и во Агенцијата за аудиовизуелни и медиумски услуги.

Целиот текст можете да го прочитате на СДК.мк

Back to top button
Close