СДСМ: Фактите потврдуваат, лица блиски до Мицкоски се вмешани во аферата со криминални парцели

Наспроти празните зборови на Мицкоски фактите потврдуваат дека скандалот „Криминални парцели“ тежок 1,6 милиони евра, води до „белиот дворец“, посочуваат од СДСМ.

„Факт е дека телохранител на Мицкоски, Влатко Илиевски, е дел од препродавањето земјиште во Делчевско. Неговиот договор тежи неверојатни 500.000 евра. Факт е дека меѓу лицата кои продавале земјиште по 40 пати повисока цена од пазарната е Дарко Т. поранешен советник во општина Делчево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Факт е дека во аферата се вмешани и поранешниот претседател на УМС, Игор Г, но и татко на пратеник од ВМРО-ДПМНЕ“, се наведува во партиското соопштение.

Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се заеднички именител на сите овие имиња.

„Очекуваме истрагата што ја водат надлежните институции да ги даде сите одговори, сите детали за овој огромен, милионски скандал“, велат од партијата.

Back to top button
Close