Се зголемува бројот на новозаразени од Ковид-19 во Бугарија

Во Бугарија во изминатите 24 часа се регистрирани 3.475 новозаразени лица со ковид-19, што е за 661 повеќе од претходниот ден.

Во однос на вчерашната рекордна смртност, денеска бројот на починати е помал и изнесува 153.

Од почетокот на пандемијата во Бугарија се заразени 148.775 луѓе, а починале 4.188.

Моментно се активни 91.587 случаи, од кои 457 се на интензивна нега.

Back to top button
Close