Се зголемува бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во Црна Гора

Според најновите податоци од Институтот за јавно здравје на Црна Гора денеска се регистрирани осум лица позитивни на новиот коронавирус и сега има вкупно 51 активни случаи.

Од Институтот соопштија дека вчера се анализирани уште 85 примероци на Ковид-19.

Новозаразените лица се од Подгорица (четворица), Рожае (тројца) и Бар (еден).

Од новозаразените лица, три биле во контакт со претходно позитивни случаи, додека за петмина се бара изворот на инфекција.

Институтот за Јавно здравје на Црна Гора вчера направи вкупно 253 анализи со откриени 13 нови случаи.

Back to top button
Close