Сеча на дрвја во Aеродром, градоначалничката Aрсовска следната недела ќе одговори зошто се сечат

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ денеска сечеше дрвја на улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром во Скопје. Граѓани на социјалните мрежи објавија слики од сечата, велејќи дека се сечат здрави дрвја, а не добиле никакво објаснување за сечата.

САКАМДАКАЖАМ.МК побара одговор на прашањрто зошто се сечат дрвајата и од градоначалничката Данела Арсовска, нејзиниот пиар тим и од директорот на „Паркови и зеленило“ Ангеле Сотировски.

Од кабинетот на Арсовска велат дека градоначалничката денеска по пријава излегла на увид и побарала од екипите на „Паркови и зеленило“ информација за сечата по што активностите биле прекинати.

„Наредната недела ќе имаме прес-конференција на оваа тема, односно за активностите на улицата Васко Карангелески и ќе ги објасниме сите постапки“, ни одговорија од кабинетот на Арсовска.

Директорот Сотировски не одговори на нашите прашања.

Арсовска за време на кампањата, но и на брифинг со новинарите пред три месеци, кажа дека во Скопје нема да се исече ниту едно здраво дрво.

Back to top button
Close