Седум деца загинаа во експлозија на бомба на југот на Сирија

– Во денешната експлозија на бомба во село во близина на градот Дара во јужна Сирија, загинаа седум деца, објавија сириските државни медиуми.

Во детонацијата се повредени две лица, пренесуваат британските медиуми.

Во израелски напад пред четири години беше уништен анексот на иранската амбасада во Дамаск, Сирија, а загинаа командантот и петмина припадници на иранската револуционерна гарда и двајца советници – ова е новиот биланс што го објави невладината сириска Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

Најмалку седум лица загинаа, а 30 се ранети пред шест дена од експлозија на автомобил-бомба на пазарот во градот Азаз, во провинцијата Алепо, на северот на Сирија во близина на границата со Турција.

Back to top button
Close