Седум лица загинаа при експлозија на нафтено поле во Нигерија

 Во експлозија на нафтеното поле Гбетиокун, во јужниот дел на Нигерија, при поставување скеле на платформата, загинале седум лица, соопшти денеска државната нафтена компанија.

Во тек е детална истрага околу причините за експлозијата, а Одделот за нафтени ресурси е уредно информиран, наведе Нигериската национална нафтена корпорација во соопштението за инцидентот.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close