Седум новозаразени и пет оздравени од коронавирус во Кичево

Седум нови лица заразени и пет оздравени денеска, според податоците од Министерството за здраство со коронавирус во Кичево, со што вкупниот број заразени со Ковид-19 во оваа општина достигна на 247 лице, од кои 128 се активни, 109 се излекувани и десет лица се починати.

– Денеска кај нас имаме седум новозаболени лица од коронавирусот кои се лекуваат во домашни услови под надзор на нивните матични лекари и се разбира дека со во изолација. За среќа пак имаме и пет оздравени, информира Емин Насуфи, член на Општинскиот Кризен штаб во Кичево.

Тој упатува апел до сите граѓаните да се држат до препораките дадени од надлежните здравствени институции.

Back to top button
Close