Шефот на кабинетот на Болсонар позитивен на Ковид-19

 Шефот на кабинетот на бразилскиот претседател Жаир Болсонар, генералот Валтер Брага Нето, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска неговата канцеларија.

Тој е седми од 23 бразилски министри, кој е позитивен на коронавирусот од почетокот на пандемијата, јави Си-Ен-Ен.

Според соопштението од неговата канцеларија, министерот е добро, асимптоматски е и од денеска ќе работи од дома.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро на почетокто на јули беѓше позитивен на тест за ковид-19, но откако на 25 јули неговиот тест беше негативен, тој излезе од изолација и се врати на своите активности.

Back to top button
Close