Шест цивили загинаа во експлозија на бомба во Авганистан

– Најмалку шест цивили, вклучувајќи жени и деца, загинаа кога нивното возило наиде на бомба во источен Авганистан, соопшти денеска локален претставник.

Портпаролот на провинцијата Газни изјави дека во експлозијата се повредени осум лица.

Никој не ја презеде одговорноста за нападот, но провинциската влада ги обвини Талибанците.

Талибанците минатата среда со бомба поставена на пат убија локален полициски командант и неговите двајца телохранители.

Back to top button
Close