Шест нови лица заразени со коронавирус во Кичево

Шест нови лица се позитивни на Ковид 18 денеска според податоците од Министерството за здраство со коронавирус во Кичево, со што вкупниот број заразени со Ковид-19 во општината се искачи на 92, од кои 77 се активни, 12 се излекувани и три лица се починати.

Новозаболените шесте лица се во добра општа здраствена состојба, се лекуваат во домашни услови и под контрола на нивните матичени лекари , рече д-р Станко Трпески, член на Општинскиот Кризен штаб во Кичево.

Тој апелира до граѓаните да ги почитуваат препораките дадени од надлежните здравствени институции.

Back to top button
Close