Шестмина европратеници побараа од Европската комисија меѓународна истрага за изборите во Србија

Шест пратеници на Европскиот парламент од три политички групи испратија писмо до највисоките функционери на Европската Унија, барајќи од нив да започнат меѓународна истрага за парламентарните, покраинските и локалните избори во Србија под покровителство на ОБСЕ, Советот на Европа и Европската комисија.

Во писмото до претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, и до комесарот за проширување, Оливер Вархеји, пратениците на Зелените, социјалистите и демократите (С&Д) и Европската народна партија (ЕПП) побара да не се признаат резултатите од декемвриските избори во Србија до завршување на независна истрага за, како што тврдат, изборните нерегуларности, пренесува Бета.

Пратениците побарале и посебно внимание на истрагата да се насочи кон изборите за Собранието на Белград, а резултатите да бидат известени во Европскиот парламент, објави порталот European Western Balkans (EWB).

„Остануваме да ги поддржуваме граѓаните на Србија кои протестираат за можноста да ги остварат своите демократски права, како и за пристапување на Србија во Европската Унија. За жал, сериозните тврдења во врска со неодамнешните избори не се во согласност со демократските стандарди и ја поткопуваат таа цел“, се наведува во писмото на европратениците.

Тројца европратеници од Зелените – Томас Вајц, Гвендолин Делбос Корфилд и Тинеке Стрик, двајца европратеници од С&Д – Андреас Шидер и Тонино Пицула и Лукас Мандл од ЕПП во писмото посочија на најавата на Борел и Вархеји од 19 декември, во која тие велат дека наодите на меѓународните набљудувачи на изборите во Србија од ОБСЕ/ОДИХР се причина за загриженост.

„Неколку меѓународни и домашни набљудувачки мисии заклучија дека изборите во Србија не може да се сметаат за слободни и фер и открија докази за нерегуларности и отворена изборна измама. Набљудувачката мисија ЦРТА, исто така, изрази загриженост за локалните избори во Белград“, се вели во писмото на европратениците

Back to top button
Close