Шлепер излетал на магистралниот пат А2, Куманово – Крива Паланка

Поради локалното невреме што синоќа ги зафати Крива Паланка и околината, во кривините кај месноста Просеченик се излизгал шлепер со албански регистарски ознаки и излетал од патот.

Од Секторот за внатрешни работи Куманово информираат дека настанот се случил синоќа, околу дваесет и два часот и четириесет минути, за време на невремето проследено со грмотевици и силни електрични празнења.

-Нема настаната поголема материјална штета, а возачот е во добра состојба, додека во моментов се работи на отстранување на шлеперот од делот покрај патот, полициски службеници се на теренот и го регулираат сообраќајот. Toj не е во застој,но треба да се вози внимателно, посочи портпаролот на СВР Куманово, Ивана Младеновска.

Од полицијата апелираат граѓаните да се придржуваат до пропишаната брзина на патот, да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да бидат совесни учесници во сообраќајот.

Back to top button
Close