Шолц предупреди: Ситуацијата во Украина е многу, многу сериозна  

Германскиот канцелар Олаф Шолц, кој денеска отпатува за Киев, а потоа за Москва, побара од Русија веднаш да покаже знаци на деескалација во односите со Западот во најтешката криза од Студената војна.

-Од Москва очекуваме веднаш знаци на деескалација. Нова воена агресија ќе донесе тешки последици за Русија –  рече тој, опишувајќи ја ситуацијата како „многу, многу сериозна”.

Тој се приклучува на дипломатската офанзива на западните лидери со надеж дека кризата ќе се реши по мирен пат.

 

 

Back to top button
Close