Шредер го поддржа Шолц за неодобрувањето на испораката на ракетите „Таурус“ во Украина

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го поддржа  канцеларот Олаф Шолц во  ставот да не се испорачуваат крстосувачките ракети „Таурус“ во Украина и неговото фундаментално отфрлање на распоредувањето на копнени трупи, јави ДПА.

-Мислам дека Олаф Шолц го прави тоа што во моментов би го очекувал од германскиот канцелар, изјави за ДПА поранешниот лидер на Социјалдемократите (СПД), која е и партијата на Шолц.

Шредер, кој беше канцелар од 1998 до 2005 година, повика на создавање француско-германска иницијатива за преговори за решение на конфликтот во Украина.

Шолц постојано зборува против испораката на крстосувачки ракети со долг дострел во Украина, и покрај молбите од Киев, објаснувајќи дека тоа има потенцијал да го ескалира конфликтот и да ја вовлече Германија во војна.

Конзервативниот опозициски блок на Демохристијаните (ЦДУ) и нивната баварска сестринска партија Христијанско-социјалната унија (ЦСУ) ги искористија коментарите на поранешниот канцелар за да го повикаат Шолц да го промени својот став за прашањето за „Таурус“.

-Тоа што е пофален од Герхард Шредер јасно покажува дека тој е на погрешен пат, рече лидерот на ЦСУ, Маркус Зодер.

Членот на претседателството на ЦДУ, Јенс Шпан, изјави : „Ако имате пријатели и поддржувачи како поранешниот канцелар и пријател на Путин Герхард Шредер, навистина не ви требаат повеќе политички непријатели“.

Back to top button
Close