Шверцувале  Ролекс и Хублот – Македонски шверцери фатени на Табановце со скапи часовници

На граничниот премин Прешево-Табановце, српските царински службеници во средата, спречиле обид за шверц на три скапи рачни часовници чија вредност се проценува на повеќе од 34.000 евра.

Царинската управа информира дека шверцерите биле откриени на влез во Србија, при преглед на автомобил со странски регистарски таблици.

-И возачот и неговата придружничка, кои патувале од Северна Македонија за Чешка, рекле дека немаат што да пријават освен личниот багаж. Но, при детален преглед, царинските службеници забележале дека возачот има часовник на двете раце: половен „Rolex“ и сосема нов „ Hublot Spirit of Big Bang “ на кој се наоѓала заштитна фолија, се наведува во соопштението на царината.

Потоа, во јакната, која висела во автомобилот, биле пронајдени уште два нови рачни часовници: машки „Zenith Defy El Primero 21“ и женскиот „Zenith Defy“.

-На патникот, кој изјави дека има дуќан за продажба на часовници во Чешка, му е вратен користениот Rolex, а новите часовници за кои немал никаква документација, со судска одлука трајно му се одземени, наведоа од Царинската управа на Србија

Back to top button
Close