Силен земјотрес ги погоди Филипините

 Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска филипинскиот остров Минданао, соопшти германскиот Истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ).

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал на длабочина од 10 километри.

Минданао е вториот по големина остров на Филипините, и воедно најјужниот и најисточниот поголем остров на тој архипелаг.

Back to top button
Close