Силен земјотрес во Медитеранот – се тресеа Турција, Грција и Египет

Силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала го потресе Медитеранот. Епицентарот бил на 219 километри јужно од грчкиот остров Родос, а се почувствувал и во Турција, Кипар и Египет.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил на длабочина од 60 километри.

Back to top button
Close