Силно невреме во САД, има и жртви: откажани летови, прекини во струјата, поплави

Најмалку четири лица загинаа во силна бура што го зафати источниот брег на САД, предизвикувајќи поплави, огромни прекини на струјата и откажување на летови.

Една жена загина во поплавите во близина на Чарлстон, Јужна Каролина, а тројца мажи ги загубија животите во Масачусетс, Мејн и Пенсилванија, на североистокот на САД, додека бурата се движи кон Канада, јавува Би-Би-Си.

Повеќе од милион жители на источниот брег се во тревога од поплави, а повеќе од 600.000 домаќинства се без струја.

Back to top button
Close