Синот и зетот на Ердоган на протестите за поддршка на Хамас во Истанбул

Синот на Реџеп Таип Ердоган, Билал и неговиот зет Селџук Бајрактар, учествуваат во првите редови на демонстрациите за поддршка на Хамас што во неделата се одржаа во Истанбул.

Сликите беа објавени на платформата Х (поранешен Твитер) од авторот, историчар и новинар Бабак Тагваи, пишувајќи: „Овие слики се доказ за поддршката на Турција за терористичката организација Хамас. Денеска, синот на Ердоган, Билал, кој имаше врски со ИСИЛ (Исламска држава) и неговиот зет Селџук Бајрактар, производител на беспилотни летала од Бајрактар, присуствуваа на митинг про-Хамас, анти-Израел во Истанбул

Турција го „отфрла протерувањето на Палестинците“ од Газа
-Турција се согласува со Египет и го отфрла прогон на Палестинците од Појасот Газа поради војната на Израел со Хамас во оваа енклава, изјави вчера турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан, на средбата што ја имаше со својот египетски колега во Каиро.

Фидан, на своето прво патување во Египет по преземањето на функцијата, рече дека светот мора да дејствува за да спречи ширење на конфликтот и да ги продолжи мировните преговори врз основа на решение со двете држави.

Тој додаде дека египетските власти ги координираат своите акции со Израел за да добијат хуманитарна помош за Газа.

Ердоган во улога на миротворец меѓу Израел и Хамас
Во меѓувреме, во постојаните напори да докаже дека може да ја игра улогата на миротворец, Турција е ангажирана, со Таип Ердоган, по обидите да посредува во војната меѓу Русија и Украина, усвојувајќи заеднички практики и во врска со крвавите израелско-палестински конфликти.

Тој додаде дека египетските власти ги координираат своите акции со Израел за да добијат хуманитарна помош за Газа.

Ердоган во улога на миротворец меѓу Израел и Хамас
Во меѓувреме, во постојаните напори да докаже дека може да ја игра улогата на миротворец, Турција е ангажирана, со Таип Ердоган, по обидите да посредува во војната меѓу Русија и Украина, усвојувајќи заеднички практики и во врска со крвавите израелско-палестински конфликти.По инвазијата на терористите на Хамас во Израел, тој изгледа бара – според Политико – уште една можност да го исцрта профилот на миротворецот.

Во време кога САД и земјите од Заливот се обидуваат да го спречат ширењето на конфликтот меѓу Израел и Хамас, турскиот претседател „се впушта во болна дипломатска реторика“.

„Разговарам со регионалните лидери, се обидувам да посредувам и да ја прекинам војната“, рече Ердоган оваа недела по разговорите, меѓу другите, со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и со рускиот претседател Владимир Путин.

Малку подоцна, сепак, Таип Ердоган зборуваше за потребата од создавање независна и географски интегрирана палестинска држава со Ерусалим како главен град.

Турските медиуми, како што забележува Политико, отидоа дотаму што објавија дека Турција започнала преговори за ослободување на затворениците од Хамас.

„Постојат неколку причини сериозно да се сфати оваа дипломатска политика на Ердоган“, пишува американската мрежа.Ердоган, како што е наведено, долго време се обидува да ја изгради Турција како блискоисточна сила, инвестирајќи во зајакнување на економските врски во регионот и испраќање војници во северна Сирија. Неодамна, тој ги подобри односите со Израел, се додека не ги одржа првите средби со Бенјамин Нетанјаху, во контекст на Самитот на Обединетите нации во Њујорк, минатиот месец.Но, дали Ердоган навистина е подготвен за смелиот потфат на посредување меѓу воинствениот Хамас и Израел кој бара одмазда? прашува Политико.

Висок официјален претставник на Анкара, кој сакаше да остане анонимен, изјави за американскиот медиум дека секој „обид за посредување во овој момент изгледа како невозможна мисија“.

Тој додаде дека по крвавите терористички напади на Хамас, кои ги однесоа животите на повеќе од илјада Израелци, најверојатно ќе се создаде „голем јаз од компромисниот пат“.

Други аналитичари, пишува Политико, гледаат други пречки за успешна дипломатска политика од страна на Ердоган.

Симпатијата на Анкара кон Хамас
Во говорот на Економската школа за британски универзитет во Лондон, Селин Наси подвлекува: „Симпатијата на Анкара кон Хамас, бидејќи не ја смета за терористичка организација, дури и ако САД и ЕУ имаат спротивен став, сепак создаваат уште една пречка“.

Тој додаде дека фактот што владејачката турска партија проектира безбедност на лидерите на Хамас ги нарушува односите со Израел.

Тој, исто така, нагласува дека Анкара одржува поблиски односи со Хамас, кој има единствена контрола врз Појасот Газа од 2007 година, отколку со организацијата Фатах на Абас, која контролира помалку окупирана територија на Западниот Брег.

Политико посочува уште еден факт: до доаѓањето на АКП на власт во 2002 година, Турција традиционално имаше блиски политички и воени односи со Израел до 2010 година, кога израелските војници упаднаа на Мави Мармара, турски брод кој се обидуваше да ја пробие поморската блокада на Газа, транспортирајќи хуманитарна помош за Палестинците од Појасот Газа. Ова резултираше со 10 убиени Турци.

Одеднаш, Ердоган го промени својот став, нарекувајќи го Израел држава на убијци. Се забележува и дека идеологијата на Ердоган е поблиска до онаа на Палестинците.

Back to top button
Close