Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривичното дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Обвинетиот, како што соопшти денеска Јавното обвинитеслтво, во својот дом на улица „Методија Андонов – Ченто“ во Скопје, неовластено држел оружје и муниција. Се работи за еден пиштол марка „FEG“ со калибар 9 мм Para со рамка со 13 куршуми од тој калибар, еден пиштол KEL-TEC CNC INC со калибар 380 Auto со рамка со 5 куршуми, 17 куршуми со калибар 7.5 mmR, 3 куршуми со калибар 7,62 Х 25 мм, како и 105 куршуми со калибар 9 мм Para.

– Оружјето и муницијата беа пронајдени и одземени при претрес на домот на осомничениот на 29 јули, се вели во соопштението.

Надлежниот јавен обвинител до Судот доставил и посебен предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот 22-годишник бидејќи тој, како што се наведува, би можел да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело.​

Back to top button
Close