Слави Трифонов: Страдањето нема националност, религија или боја на кожа

Од двете страни на границата зборот болка звучи и се пишува на ист начин, напиша лидерот на „Има таков народ“, Слави Трифонов, на својата Фејсбук страница по повод инцидентот на автопатот „Струма“.

46 лица загинаа откако утринава автобусот регистриран во Скопје доживеа несреќа и се запали на автопат кај село Бошнек.

„Оваа трагедија денес е неопислива“, порача Трифонов. „Сите ние сме луѓе – не е важно каква националност или вера сме“, пишува тој. „Знам дека сите сочувствувате и сочувствувате затоа што сме луѓе. Нивниот спомен е светол за сите што загинаа“, рече лидерот на ИТН.

Трифонов нагласи и дека „страдањето нема националност, религија или боја на кожа“.

Back to top button
Close