Словачка втора држава во ЕУ што почна имунизација со Спутник В

– Словачка е втора држава во Европската унија што почна со имунизација со руската вакцина Спутник В, која се уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Словачка ја одобри вакцината на 26 мај и има на располагање 200.000 дози.

Досега само 5.000 луѓе се пријавија за Спутник В, а првата земја на ЕУ што го одобри тоа беше Унгарија. Тајната набавка на руската вакцина во Словачка предизвика политичка криза во март, што резултираше со пад на владата.

Словачка се уште користи вакцини од Фајзер, Модерна и Астра Зенека, сите одобрени од ЕМА.

Back to top button
Close