Словенечката европратеничка Јовева цел на навреди од поддржувачи и медиуми на владејачката партија на Јанша поради нејзиното македонско потекло

Словенечката европратеничка Ирена Јовева неодамна стана мета на навреди на социјалните мрежи и на веб-порталите поврзани со владејачката партија во Словенија, СДС на Јанез Јанша, поради нејзиното македонско потекло, соопшти нејзината партија Листата на Марјан Шарец (ЛМШ).

Како што објави словенечната државна агенција СТА, а пренесоа другите словенечки медиуми, За навредите Јовева обелодени на нејзиниот Фејсбук профил минатиот четврток, истакнувајќи дека не и пречат личнните навреди, колку што е загрижена за нивото на кое се наоѓа словенечката политика.

Повеќе на 360 Степени тука.

Back to top button
Close