Солскјер согласен за воведувањето на пет замени во натпреварите во Премиер лигата

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер ја поддржа идејата за воведување можност за користење до пет замени во натпреварите од шампионатот во Англија 2019/20 година по нејзиното продолжување, поради паузата поврзана со пандемијата на коронавирус.

– Се надевам дека сите наши повредени фудбалери ќе бидат подготвени за првиот меч по пауза. Паузата беше предолга, па не сум сигурен дека сите играчи ќе можат да минат 90 минути на теренот. Сега правилата се променети, можеме да направиме до пет замени. Мислам дека ова ќе помогне, затоа што е тешко за играчите да играат по таквата пауза. Може да се појават повреди или проблеми со формата, изјави Солскјер за Индепендент.

Продолжувањето на првенството на Англија е закажано за 17 јуни. Првиот натпревар Манчестер јунајтед ќе го одигра својот терен против Тотенхем, на 19 јуни.

Back to top button
Close