Сончево со локална облачност, слаб снег во западните и северните делови

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Кон крајот на денот, во западните делови облачноста ќе се зголемува, а во текот на ноќта се најавуваат локални врнежи од снег. Ќе дува слаб, а во западните делови умерен ветер претежно од западен правец. Минималните температури ќе бидат во интервал од -10 до -2, а максималните од 4 до 10 степени.

Во Скопје ќе преовладува сончево време, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Во текот на ноќта ќе има врнежи од снег. Минималните температура ќе се спуштат до -6, а максималните ќе достигнат до 6 степени.

Врнежите ќе продолжат и во петок низ целата територија на државата. Пообилни врнежи ќе има во западните делови каде ќе се формира снежна покривка. Помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови, освен во долниот тек на Повардарието. Заради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува засилен северен ветер. Во следните денови ќе се задржи променливо облачно, студено и ветровито време со повремен локален снег. Дневните температури на повеќе места ќе бидат под нулата.

Back to top button
Close