Спречен обид за внес на кокаин, хашиш и марихуана во државата, приведени три лица

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Единица за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при БЈБ и Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Куманово, во содејство со мобилен тим при Царинската управа на 26.06.2022 во временскиот период од 00.30 до 03.00 часот од страна наГраничен премин „Табановце“ при влез во државата лишени од слобода се А.Г.(40), Т.Д.(39), двете од Скопје и А.Б.(36) од Тетово.

Од МВР информираат дека, полициски службеници сопреле патничко возило „БМВ“ со холандски национални ознаки, управувано од Т.Д., во кое сопатници биле А.Г. и А.Б. и при претрес во возилото биле пронајдени три пакувања со вкупно 204 грама кокаин, наменет за улична продажба каде би достигнал вредност од околу 15.000 евра, 1 пакување со хашиш, три пакувања со марихуана и мешавина на тутун со хашиш.

Лицата се приведени во полициска станица во СВР Куманово, а во координација со Јавен обвинител по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава, соопштуваат од МВР.

Back to top button
Close