Средба на премиерот Ковачевски со архиепископот г.г. Стефан


Премиерот Ковачевски информира дека денеска остварил средба со Архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан на која размениле мислења за повеќе актуелни теми.

Ковачевски преку неговиот фејсбук профил истакна дека со архиепископот помеѓу другото разговарале и за предизвиците од енергетската криза и за поддршката на најранливите категории.

Денеска имав чест со Архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан, да размениме мислења за повеќе актуелни теми, особено за активности по влегувањето на МПЦ-ОА во канонско единство со останатите помесни Православни цркви. На средбата разговаравме и за предизвиците од енергетската криза и за обезбедената поддршка на најранливите категории во овие тешки времиња на економско-енергетска криза, стои во објавата.

Back to top button
Close