Столтенберг: Внимателно ги следиме настаните во Белорусија

Северноатлантската алијансата внимателно ги следи настаните во Белорусија и е подготвена да ги заштити своите сојузници, изјави денеска Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тој додаде дека НАТО не претставува закана за Белорусија и на распоредува трупи во регионот.

– Остануваме внимателни, строго дефанзивни и подготвени да возвратиме на секоја агресија против НАТО сојузниците, посочи Столтенберг.

Во Белорусија од 9 август, кога се одржаа претседателските избори, на кои победи Александар Лукашенко се одржуваа протести на кои се повредени стотци луѓе од кои 120 полицајци, а еден демонстрант загина. Првите денови од протестите приведени се 6.700 лица.

Back to top button
Close