СЗО: Епидемијата се засилува, се уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) за време на викендот регистрирала околу 400.000 нови случаи на Ковид-19 во светот, што, според неа, покажува дека новата пандемија на коронавирус не покажува никакви знаци на слабеење.

-Епидемијата забрзува. Ние се уште не сме го достигнале пикот на пандемијата, изјави денеска генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејзус, на онлајн прес конференција во Женева.

СЗО, исто така, соопшти дека ги признава „новите докази“ за пренесување на коронавирусот преку воздух.

Меѓународна група од 239 научници вчера ги повика властите, вклучувајќи ја и Светската здравствена организација, да признаат дека коронавирусот може да се шири и низ воздухот на растојанија од повеќе од два метра и соодветно да ги преиспита нивните упатства за превенција.

Во коментарот објавен во списанието „Клинички инфективни болести“, експертите напишаа дека студиите покажале дека „надвор од секакво сомневање“ е дека вирусите можат да патуваат десетици метри во воздухот, а анализите на некои настани покажале дека истото важело и за вирусот Сарс-Ков. 2, што го предизвикува Ковид-19.

Нивните препораки вклучуваат поголема вентилација во затворен простор, воведување на високо ефикасни филтри за воздух и ултравиолетови ламби, како и избегнување на пренатрупаност во зградите и јавниот превоз.

Back to top button
Close