СЗО: Од 7 октомври во Појасот Газа нападнати се над 400 здравствени институции 

Светска здравствена организација (СЗО) соопшти дена од 7 октомври 2023 година до 12 март годинава регистрирани се 410 напади врз здравствени институции во Појасот Газа.

Во нападите загинаа 685 лица, 902 се повредени, 99 згради се оштетени и 104 амбулантни возила беа погодени. Дури 38 отсто од нападите беа во градот Газа, 23 проценти во северниот дел на Газа и 28 отсто во Кан Јунис, се наведува во соопштението на СЗО.

Back to top button
Close