Тадиќ упати јавно извинување до Стојковиќ: „Помирување“ на капитенот и тренерот на тимскиот собир

Неколку дена по загубениот меч со Англија и изјавата за незадоволство на Душан Тадиќ, подадена „рака на помирување“ меѓу капитенот на фудбалската репрезентација на Србија и селекторот Драган Стојковиќ, кој индиректно, но многу јасно беше критикуван во врска со изборот на стартните 11 за натпреварот од првото коло од групата Ц на Европското првенство.

Тадиќ во таа прилика отворено го изрази своето несогласување со изоставувањето на неговото име од стартниот состав, сметајќи дека текот и исходот ќе беа поинакви доколку тој беше задолжен за градење акции и распоредување на топката во завршна фаза од првиот момент, а сега јавно му се извини на шефот. Односно на интерен состанок со остатокот од тимот.

„Во хотелот „Максимилијан“ во Аугсбург, каде престојува српската репрезентација за време на Европското првенство во Германија, се одржа средба меѓу стручниот штаб на „А“ селекцијата предводена од селекторот Драган Стојковиќ и српските репрезентативци. Се зборуваше за претстојните обврски, а меѓу другото репрезентативниот капитен Душан Тадиќ ја искористи приликата да им се извини на селекторот Стојковиќ и соиграчите за непромислените изјави по мечот со Англија. Репрезентацијата на Србија според планот и програмата продолжува со подготовките за вториот натпревар на Европското првенство. Утре околу пладне ќе заминат за Минхен, каде се планирани медиумски активности, како и официјална обука“, пишува на веб-страницата на ФСС.

Back to top button
Close