Терористите што нападнаа во Москва може да бидат испорачани во Белорусија за да им се суди смртна казна

По ужасниот терористички напад во Москва, во кој загинаа 144 лица, а најмалку сто се водат како исчезнати, Русија, која има мораториум на смртната казна, разговара за нејзино повторно воведување, бидејќи сите напаѓачи и неколкумина помагачи, според Москва, се уапсени.

За овој напад веднаш се бараше смртна казна, но сега се појави нова опција. Судењето би можело да биде префрлено во Белорусија, каде смртната казна се уште е на сила, а московскиот весник „Комерсант“ пишува дека во нападот загинале „најмалку тројца белоруски државјани“, како што соопшти белоруската амбасада во Москва.

– Белорусија сè уште ја има смртната казна во своето законодавство и има право да им суди на сторителите на терористичкиот напад „Crocus City Hall“ за смрт на своите граѓани. Запознаена сум со вашето законодавство, па мислам дека имате целосно право да им судите на овие луѓе, но и на Руската Федерација – изјави претставничката на руската Дума, Марија Бутина за државната телевизија „Белорусија 1“.

Според неа, преговорите се водат „преку надлежните органи“, додека Москва и Минск разговараат за „технички прашања“.

Имено, Белорусија би можела да побара екстрадиција на сите уапсени кои учествувале во терористичкиот напад во московскиот регион, а потоа би биле осудена на смртна казна.

Според неа, поради мораториумот на смртната казна во Русија, напаѓачите можеби се надеваат дека ќе ја избегнат најстрогата казна, но, вели Бутина, „да почекаме да видиме, бидејќи преговорите се во тек“.

 

Но, во Русија, веднаш по терористичкиот напад, почна да се зборува за враќање на смртната казна, иако оваа дискусија е актуелна уште од порано, бидејќи некои претставници на Думата веќе предложија нејзино враќање од почетокот на агресијата врз Украина. Думата ќе разговара за укинување на мораториумот на смртната казна, јавуваат прорежимските руски медиуми.

Во првата фаза, јавува „Известија“, планирано е да започне јавна расправа. Во исто време за ова може да се произнесе и Уставниот суд, изјавија за „Известија“ во Уставниот суд, а еден од најблиските соработници на Владимир Путин, Дмитриј Медведев, изјави дека „исклучокот од мораториумот“ може да се примени за терористите.

Сепак, дури и ако Русија ја врати смртната казна, тоа нема да влијае на извршителите на терористичкиот напад во градското собрание Крокус на 22 март, наведува „Известија“.

Back to top button
Close